Skip to main content

Assignment 2: Design a Off Grid Solar System For Your Home

KISSAN EDUCATION

You are going to install a solar power system in our home for a total load of 800W where the required backup time of the battery is 3 hours. Optimize it. If you are living in Kolkata, West Bangla. Find out Charging Current for Battery .

Take Solar Inverter, efficiency = 95% ( Luminious Inverter)
Battery, efficiency = 85 %
DoD = 80 %

Solution : 

Since , Total Wattage  = 800 W

According to saftey Factor = 800 * 1.25 = 1000 Watt

Step 1 : Size of inverter =  1 KW

Step 2 : Size of Battery:

Backup = 3 hour

Back up = Total energy / Total wattage

Total input energy in battery = 3 * 800 = 2400 wh

Output of Battery = 2400 * efficiency = 2400 * 0.80 = 1920 wh


if Voltage = 24v,

Ah = 1920 / 24 = 80 Ah

Charging current of battery = 10 % of Ah = 16 Amp(ideal value)  = 20 amp(real value)

24V, 80V,

Step 3 : Solar irradiance in kolkata = 4.12 kwh

panel size after losses = 2400 / 0.70 = 3428 wh

size of panel = 3428/4.12 = 832 watt

Let us take Size of Panel 270 watt



Capacity = 1000 Va
Battery System = 24 V
Battery Support = 80 Ah - 200 Ah
Panel Support = 1000 Wp
Solar Panel Current = 40 amp
Solar Voc = 30 V - 85 V

Total panel = 832 / 200 = 4

series connection = 24.6  * 2 = 49.2 v
Parallel = 8.13 * 2 = 16.26 amp

power = 49.2 * 16.26 = 800watt

Battery costing = 5649

panel costing = 38800

Inverter = 15000

mis = 10000

Total costing = Rs 70000

Comments

Popular posts from this blog

Assignment : How to Design a Solar Power System for home

KISSAN EDUCATION www.kissanedu.com Suppose, Living District = Una, Himachal  Inverter's Efficiency = 95% Battery's Efficiency = 85% Converter Efficiency = 92% Take Loom Solar Panel Inverter = Microtech consider only night backup for battery Solution: Total Day time consumption = 22800 Wh Total Night-Time Consumption = 17280 Wh Total Energy Consumption =  40080 Wh Since Size of Plant is very high, so we have to consider only the night backup plan for optimizing Step 1 : Size of Inverter = Total Wattage of Appliances = Wattage * quantity = 5440 watt = 6 KW inverter Step 2 : Size of Battery: Output Energy of Battery = Input energy of Inverter =(output of inverter) / (efficiency of the inverter)                                           = 17280 /0.95  = 18190 Wh                      ...

Design of Solar Water Pump Lite version Techniques

KISSAN EDUCATION www.kissanedu.com 1 2 3. Note : This is only a lite technique to estimate design of Solar plant. It has some limitation , TDH should between 10 m to 12 m  Q . Design a PV water Pump System, which is required to draw 250000 l or 25 Cubic meter of water every day. ANS :   Known Data with Value : a. Amount  of water  to be pump per day : 25m3 b. Total vertical lift = 12 m (by bottle method or sound detector) c. Water Density = 1000kh/m3 d. Acceleration due to gravity = 9.8m/s2 e. Solar module used  = 75Wp (according to users) f. Operating factor = 0.75 g. Pump Efficiency = 30 % h. Mismatch factor = 0.85      // if MPPT is not used 1 is MPPT is used Dummy Module..