Skip to main content

How to optimize off Grid solar System ?


Take inverter efficiency , according to "Essen Solar Off Grid Inverter" or "Sun grow inverter"

Solution :

First of all solve This problem according to Question given data

Step 1 = Power = 840 Watt
 Total Wattage = 2900 Wh

According to safety Factor =

Watt = 840 * 1.25 = 1050 = 1000 W
Wh = 2900 * 1.25 = 3625 Wh

Step 2 : Size of Battery

Output energy of battery = 3625 / 0.90 =  4028 Wh   let us take DoD = 90%

Ah =  4028 / 0.90 =  4476 Wh

Since system is 1000 W , so it is not compatible to take 12 V battery, For this 24 V is taken

A h = 186 Ah

Step 3 : Calculate detail about module, for 250 Wp , because it is given or demanded by customer.

Total panel wattage needed =  Battery output / Efficiency =  4740 Wh
Total solar radiation in Delhi , Nirman Vihaar in winter = 4740/4.4 =  1077 Watt . =   1 kw

Peak Sunshine hour in winter =  Dec - March
Summer Season Month =  June to Sept


For 250 Wp
  total number of module = 1000/250  = 4

For 250 Wp 
Open Circuit Voltage (Voc) in Volts  37.20  
Short Circuit Current (Isc) in Amps  8.96  
Voltage at Maximum Power (Vmp) in Volts  30.80 
 Current at Maximum Power (Imp) in Amps  8.12 

For further calculation  type of connection we need inverter specification :

Capacity = 1000 Va
Battery System = 24 V
Battery Support = 80 Ah - 200 Ah
Panel Support = 1000 Wp
Solar Panel Current = 40 amp
Solar Voc = 30 V - 85 V

This specification is taken from Micro tech solar inverter with MPPT 1 KW
No of Series connection is possible = 2 , 74.4 <85 V acceptable
No of parallel connection is possible  = 2, 16.24 < 40 amp  acceptable

but power = 1000 Wp, Which is also acceptable P =Vm *Im

So all connection would in parallel

P = (30.80) * (8.12 *4), = 1000 Watt  Which is acceptable by inverter

costing = 11550 * 4= RS 46200

It should be noted Every consultant and designer should avoid parallel connection as much possible low because of heat or current losses.

Imp Note : For a solar Consultant Along with Battery sizing, cost optimizing is also very important factor. Cost optimizing is not about first time design. you have to design with different components rating for same system capacity .

Here let us start to optimize system :




Clearly we can see different rating of module with per watt cost. We should opt for low wattage cost i.e. Rs 43


we have to module regarding Rs 43 watt .
Let us look one by one

We have checked earlier for 250 Wp ,Both will be little more  in Watt and in Cost by Panel 250 Wp
For 330 WP

Total number of Module =  3
Possible series connection =  1  , 45.80 <85 V, acceptable by inverter
Possible parallel connection = 27.39 <40 amp ,  acceptable

Power = 36.70 * (27.39) =  1005 Watt. This is perfect.


above condition are not companionable for inverter

Cost = 14500 *3 = Rs 43500 = 43 per watt

Cost of inverter  1 K w = 14500   14.5 per watt

Now , Its time to select battery ,

 we have lot of option
1. 24 v / 200 Ah = 1 battery
3. 12 v / 100 A h = 4 battery , series and parallel
4. 12 v 50 Ah = 8 battery etc

Just need to calculate cost from supplier of internet or other sources :

24 v / 200 Ah = 1 * 9500 =  Rs 9500
12 v / 100 A h = 4 * 7450 = Rs 29800
12 v 50 Ah = 8 * 5410 =  Rs 43296

Clearly we should opt 24 V / 200 Ah  single battery

other miscellaneous charge included = 15000 k max.
you can also optimize in wire ...


330 Wp panel
24 v / 200 Ah battery
1 KW inverter

Total cost charge = Rs 43500 + 14500 + 9500 + 15000
                               Rs 82500
Total per watt cost should not high from 75 - 80 per watt

1 kW off-grid solar system will cost you around INR 95,000 if you buy it from Loom Solar
according to loom solar


This is whole process of cost optimizing

This whole optimizing will be done in OFF Grid Software in Sunday Webinar after Solar Pump



Tilt angle in winter = 28 + 15 = 43 degree


BY help of Above system, you can fully charge your battery in 4800/800 = 6 days.

For charging battery per day , you have to increase Size of Inverter and Solar panel in such as way, Battery will receive 4800 Wh = 1100 watt per day.


Comments

Popular posts from this blog

Assignment 2: Design a Off Grid Solar System For Your Home

KISSAN EDUCATION www.kissanedu.com You are going to install a solar power system in our home for a total load of 800W where the required backup time of the battery is 3 hours. Optimize it. If you are living in Kolkata, West Bangla. Find out Charging Current for Battery . Take Solar Inverter, efficiency = 95% ( Luminious Inverter) Battery, efficiency = 85 % DoD = 80 % Solution :  Since , Total Wattage  = 800 W According to saftey Factor = 800 * 1.25 = 1000 Watt Step 1 : Size of inverter =  1 KW Step 2 : Size of Battery: Backup = 3 hour Back up = Total energy / Total wattage Total input energy in battery = 3 * 800 = 2400 wh Output of Battery = 2400 * efficiency = 2400 * 0.80 = 1920 wh if Voltage = 24v, Ah = 1920 / 24 = 80 Ah Charging current of battery = 10 % of Ah = 16 Amp(ideal value)  = 20 amp(real value) 24V, 80V, Step 3 : Solar irradiance in kolkata = 4.12 kwh panel size after losses = 2400 / 0.70 = 3428...

Which Year Fossil Fuel (coal,oil & gas) are going to Finish ? | | Explained

KISSAN EDUCATION Visit: ( www.kissanedu.com ) Q. When will approx time that fossil fuel are going to run out from 2003 ? Ans: Lifespan of any Fuel depends upon: What is rate of Production or Reserved of fuel ?  What is rate of consumption ? These Data are Taken from 2003 It means,  after 54 years from 2003, natural gases will Run out i.e.2057  After 205 years from 2003, Coal will Run out i.e.2208  after 54 years from 2003, natural Oil will Run out i.e.2043

Assignment : How to Design a Solar Power System for home

KISSAN EDUCATION www.kissanedu.com Suppose, Living District = Una, Himachal  Inverter's Efficiency = 95% Battery's Efficiency = 85% Converter Efficiency = 92% Take Loom Solar Panel Inverter = Microtech consider only night backup for battery Solution: Total Day time consumption = 22800 Wh Total Night-Time Consumption = 17280 Wh Total Energy Consumption =  40080 Wh Since Size of Plant is very high, so we have to consider only the night backup plan for optimizing Step 1 : Size of Inverter = Total Wattage of Appliances = Wattage * quantity = 5440 watt = 6 KW inverter Step 2 : Size of Battery: Output Energy of Battery = Input energy of Inverter =(output of inverter) / (efficiency of the inverter)                                           = 17280 /0.95  = 18190 Wh                      ...